Historyczny sezon Piątki:)

Zawsze świetnie pisze się o sukcesach, a ten sezon pobił dotychczasowe osiągnięcia UKS Piątki Konstantynów Łódzki. Oto w pigułce sezon 2015.2016.

Pierwszy raz w historii Naszego klubu zawodnik konstantynowskiej Piątki wziął udział w imprezie seniorskiej na najwyższym poziomie sportowym. Największym sukcesem 2015/2016 był start Mileny Karpisz na Mistrzostwa Europy w Londynie na basenie 50m. Awans do największej europejskiej imprezy pływackiej okrasiła rekordem Polski na 800m dowolnym. W Londynie w rywalizacji z najlepszymi Europejkami w najdłuższych konkurencjach okazała się najlepsza spośród polskich reprezentantek Wywalczyła X-tą lokatę na 1500m dow oraz XVI-te m-ce na 800 dow. Rekord Polski na 50 grzb 16 latków pozwolił wypełnić minimum na Mistrzostwa Europy Juniorów Jakubowi Krasce. Na Węgrzech, gdzie rozgrywano MEJ, Kuba fantastycznie spisywał się w konkurencjach drużynowych. Reprezentując Polskę we wszystkich sztafetach 4×200 dow 4x100dow i 4×100 zm zdobył trzy medale. Najcenniejszy złoty wywalczył na 4×200 dow i dwukrotnie zdobył brąz na 4×100 dow i 4×100 zm. Warto wspomnieć, że nie było w historii polskiego pływania 16latka, który zdobywał medale Mistrzostw Europy.

Sukcesy krajowe, również nie odstają od lat poprzednich. Seniorskie złoto wywalczyła Milena w zimowych Mistrzostwach Polski na 800 dow, na których dołożyła brąz na 400 dow. Na letnich zajęła III m-ce na 800 dow. Już jako młodzieżowiec zdobyła dodatkowo trzy brązowe krążki na dystansach kraulowych 400, 800, 1500. Fantastycznie na letnich Mistrzostwach Polski Seniorów wystartował Jakub Kraska. Wspomniany rekord Polski na 50 grzb przyniósł mu awans do ME Juniorów i VIII m-ce w Polsce. W rocznikowych Mistrzostwach Polski Juniorów Kuba zdobył 6 medali 3-3-0. Dwa krążki wywalczył na zimowych 100 dow złoto i 400 dow srebro oraz cztery na letnich dwukrotnie złoty na 50 i 100 dow oraz dwukrotnie srebro na 200 i 400 dow. Wśród 16latków medal brązowy na ZMP wywalczyła w konkurencji 100 grzb Patrycja Romanowska.

Zanotowaliśmy wspaniały powrót do rywalizacji dwubojowej. Po półrocznych eliminacjach w czterech edycjach Pucharu Polski czworo zawodników UKS Piątki Konstantynów Łódzki zakwalifikowało się do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Finał w Elblągu to dwudniowy popis Konstantynowian. Zdobyliśmy cztery medale 3-1-0. Indywidualne Mistrzostwo Polski zdobyli Ewa Pydyszewska wśród dziewcząt i Cyprian Cybulski wśród chłopców. WiceMistrzostwo Polski zdobyła Maria Patora. Skład drużyny dziewcząt oprócz Ewy i Marii uzupełniła Weronika Sterniczuk i zwyciężyły w rywalizacji sztafetowej. Medalowy dorobek juniorów młodszych uzupełniła Tatiana Dąbrowska zdobywając brąz w konkurencji 200 motylkowym.

Młodsi zawodnicy sprawili sporo niespodzianek w sezonie 2015/2016. Najprzyjemniejszą sprezentowali podopieczni trenera Roberta Bujnowicza z klasy IIIej. Jako najlepszy zespół w województwie zajęli XVII m-ce w klasyfikacji drużynowej w Polsce. Wygrali również klasyfikację drużynową łódzkiej Ligii klas III-ch. Do wyróżniających się zawodników zaliczyć należy Sulak Antoninę, Misztala Patryka, Rucińską Wiktorię, Podstawczyńską Weronikę. Bardzo dobrze spisali się zawodnicy z rocznika 2003. W Międzywojewódzkich zawodach młodzików 13letnich zespół UKS Piątki zajął II m-ce spośród ekip woj.łódzkiego, a na XLIV m-cu klasyfikowano rocznik 2003 w rywalizacji ogólnopolskiej. Indywidualnie fantastycznie spisała się Weronika Sterniczuk wygrywając 100m motylkowym. W dziesiątce dopłynęli: Adriana Rozberg VIII m-ce 100 dow, ponownie Wera X m-ce na 200 zm i 100 dow oraz sztafeta 4×50 dow X m-ce w składzie: Liwowska Maria, Ada Rozberg, Weronika Sterniczuk, Dawid Romanowski. Wśród chłopców najlepiej zaprezentowali się Bartosz Skóra XIV m-ce 200 klas i Dawid Romanowski XVI m-ce 100 dow. II m-ce w województwie łódzkim drużynowo wywalczyli zawodnicy klas II-ch. Do czołówki zawodników należą: Ber Julia, Kaczmarek Amelia, Nuszczyński Oskar, Figiel Filip, Gancarczyk Oliwia, Bujnowicz Klaudia, Stankiewicz Marcel. Najlepszym drużynowym osiągnięciem klasy Vej było zajęcie VI-tej lokaty w Mistrzostwach Łodzi. Wyróżniającymi zawodnikami byli Iskra Szymon i Rucińska Inga. W klasach IV-ch drużynowo w województwie uplasowaliśmy się na VIIej pozycji. Najwartościowszym zawodnikiem klas IV-ch był Stanisław Workert.

Mimo iż, zeszły sezon był rekordowym pod względem zdobytych medali Mistrzostw Polski ( 35 krążków), 2015/2016 był niewątpliwie historycznym wydarzeniem w dziejach UKS Piątki Konstantynów Łódzki. Sukcesy międzynarodowe uhonorowały 20lecie istnienia konstantynowskiego klubu pływackiego. Gratulacje należą się wszystkim zawodnikom, trenerom, działaczom, rodzicom, sponsorom i pozostałym cichym bohaterom. To Nasze starania i działania mozolnie budują potęgę pływacką w Konstantynowie Łódzkim. Nie zmieniając myśli przewodniej „przez zabawę do sportu” trzymamy kciuki za kolejny sezon 2016/2017.

P.S. Sprawdżcie rekordy klubowe, w każdym roczniku cosik się zmieniło:)

Dziękujemy lokalnej prasie 43bis za kolejne bardzo szczegółowe sprwozdanie sukcesów Piątki i polecamy szerg artykułów, ukazujących się na łamach pisma W rozszerzeniu link43bis aut BC